reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • СТАРИНАРОТ ОД ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ

  ОКО
  Централното градско подрачје е неисцрпен извор на приказни за своето постоење. Фотографијата сама кажува многу. На сликнатото место сега ...
 • АПЧИЊА ЗА ЗДРАВИ

  ОКО
  Некогаш властодршците велеа „Државата - тоа сум јас!“, а сега „Партијата - тоа сум јас!“. Х Ги одбравме да се борат за нас, а тие очекуваат д...
 • БЕЗ ПРОМЕНИ

  СПОРТ
  Ракомет Натаму ништо нема ново во ракометниот суперлигаш Прилеп. Ситуацијата останува тешка. Немаше прв собир, што подразбира дека  нем...
 • ШЕСТ ВЕЛЕМАЈСТОРИ ВО ПРИЛЕП

  СПОРТ
  Историја Најголемите шаховски настани во градов, велемајсторските турнири според ФИДЕ, се одржаа кон крајот на 1992 година. Од 11 до 23 октомвр...
 • СЕКОЈ ВИКЕНД ТУРНИРИ

  СПОРТ
  Пинг-понг Наближува 18 февруари за почеток на Супер лигата, а со тоа се интензивираат подготовките на екипите. Тимот на Младост 96 покрај тре...
 • ТОФИЛОСКИ Е НАЈПОЗНАТО ИМЕ ВО ПОБЕДА

  СПОРТ
  Фудбал: Пред дербито Победа - Пелистер - Потенцијално засилување е и шпицот Даноски Подготовките на Победа привршуваат и в среда (14 часот ...
 • ИНТЕРНЕТ АЛАТКИ ЗА ЗНАЕЊЕ И РАЗОНОДА

  ПЕТКА
  ИКТ во наставата Примената на информатичко компјутерската технологија во наставата, не само што е обврска за наставниците, туку е метод з...
 • РАСТРЕПЕРЕНИ СРЦА НА СТАНАРИТЕ

  ПЕТКА
  Учениците од ОУ „Гоце Делчев“ во Домот за стари лица По повод роденденот на својот патрон, учениците од ОУ „Гоце Делчев“ одржаа пригодн...
 • ЗАЧЕПЕНИ КРВНИ САДОВИ

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Прво ќе почнеме со пофалба. Во телевизиска емисија, гостин докторка интернист. Говори за присуството на холестерол и триглицериди во крвта....
 • ОДБРАНА НА МАРКУКУЛЕ СО ТАПАНИ НА ВЕТАР

  КУЛТУРА
  Тврдината на Маркови кули се до загинувањето на Крал Марко во 1395 година била постојано одржувана и обновувана, зависно од власта и владетел...
 • Репертоар на театарот „Војдан Чернодрински“

  КУЛТУРА
  НУЦК „Марко Цепенков“ 15 февруари (четврток) 2018 - „Хроника на еден сон“ режија Ивана Ангеловска 16 февруари (петок) 2018 - „Ништо без Трифоли...
 • ПОЕТИ ПЕНЗИОНЕРИ ПЕЕА ЗА ДЕЛЧЕВ

  КУЛТУРА
  Членовите од Клубот на литературни творци Мирјанка Р. Селчанец, Божана Тренческа, Снежана Паноска, Петар Кироваков, Блага Тутеска и Благиц...
 • ПОВИК ЗА ОТТУЃЕНИТЕ УМЕТНИЦИ

  КУЛТУРА
  Јасмина Руневска, нов претседател на ДЛУП Друштвото на ликовни ументици - Прилеп (ДЛУП) доби нов претседател. Едногласно уметниците ја дад...
 • „ДОРОТИ СЕ ВРАЌА“ НА СЦЕНАТА

  КУЛТУРА
  Во театарот се подготвува нова претстава за деца „Дороти се враќа“ во режија на Кирил Петрески, што е втор дел од многу популарната претс...
 • МАРУЛ ВО „МАТИЧНИТЕ“ КНИГИ (4)

  Фељтон
  Фељтон: Белешките на Томе Велјановски - Прилепчанецот Томе Вељановски кој живее во Гетеборг во Шведска, долги години е хроничар на времет...
 • ТРИКОВИ ЗА ЧИСТА ШОФЕРШАЈБНА

  Практичен совет
  Практичен совет Во утринските часови, не е лесно да се одмрзне шофершајбната на автомобилот, додека не се применат неколку трикови кои п...
 • СОК ОД КОМПИР

  Здравје
  Третман на панкреасот со народни лекови Панкреасот е машината на телото. Неговите ензими ја контролираат работата на црниот дроб и црева...
 • КУТИЈА ЗА НАКИТ ОД ВЕСНИЦИ

  ЖИВОТ
  Драгица Велкоска изработува ракотворби - Натурализираната велешанка која речиси една деценија е прилепска снаа, Драгица Велкоска, црта н...
 • ПОДЕМ НА ИНТЕРНЕТ ПРОДАЖБАТА

  ПУЛС
  Роденден на on line продавницата  Somnia shop Компанијата Комфи Ангел одбележа една година од функционирањето на on line продавницата Somnia Shop. На п...

АРХИВА

488

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza