reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • УРНАТИ ОГРАДИ И СТАМЕН БАЈРАК

  ОКО
  Локалните власти брзо реагираа на спуштеното знаме на јарболот во центарот на градот. Неколку дена по реакциите веднаш го заменија со нов...
 • ПЕРДУВИ СО КРИСТАЛЕН ГЛАС

  ЖИВОТ
  Зоран Дурланов, љубител на разнобојни песнопојни птици „На балкан еден светол, во кафезот свој мал, чучурлига сал пее ,со бол што и се збр...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • МОСТ НА ВОЗДИШКИ

  ОКО
  Едно дрвено мовче на Дабнича река пред денешниот меморијален музеј 11 Октомври,  младите прилепчани го нарекувале мостот на воздишките. ...
 • СМРТ КРАЈ ПОЖАР

  ОКО
  Шеесет и петгодишен работник во механичарска работилница починал додека поправал автомобил. Според МВР, Ѓ.А.(65), додека вршел поправка на па...
 • ДВЕ ЗЛАТА, СРЕБРО И БРОНЗА ЗА ИНОВАТОРОТ ШИРКОСКИ

  ОКО
  Познатиот иноватор, пензионерот Живко Ширкоски, пак воодушеви со четири патентирани пронајдоци на интернационалниот салон на иноватори ...
 • ЕМ АКТЕР, ЕМ ГИМНАСТИЧАР

  ОКО
  ТВ рекламен спот открива дека актерот Игор Трпчески не само што е мајстор на сцената, туку зад него се крие дарба за гимнастички вештини. Со ...
 • ПРИЛЕП - БОРЕЦ

  СПОРТ
  Ракомет Машката екипа на Прилеп лошо одигра во Скопје. Убедливо загуби со 38-30 од Пролет. Од почетокот се наѕираше исходот, поради водството...
 • НИКОЈ НЕ МОЖЕ СО ЈОЧКОСКИ

  СПОРТ
  Пинг-понг Заврши есенскиот дел од Супер лигата во пинг-понг. Во Скопје екипата на Младост постигна две победи. Прво ја совлада Струмица со 4-...
 • КРАЈОТ СО ТРИ БОДА СЕ КРАСИ

  СПОРТ
  Фудбал: В недела е дуелот Победа - Ренова - Триумфот носи шанса за 5 или 6 место Најнепредвидливата есен за екипата на Победа завршува в нед...
 • ТРИ ПРВИ МЕСТА

  ПЕТКА
  Стрелаштво Одлични настапи на прилепските ученици на Државното првенство во стрелаштво со воздушна пушка, во Охрид. Од четири титули, три ...
 • ТРИ ГРУПИ ВО ТРОГЕН

  ПЕТКА
  СОУ „Ѓорче Петров“ Оваа година, нашето училиште учествуваше со три групи ученици на размената во Детското село Песталоци, во Троген, Шва...
 • ПЕРФОРМАНС НА ЗОДИЈАК ПОД ВЕДРО НЕБО

  КУЛТУРА
  Танцовото студио Зодијак на две локации во центарот со перформанс го одбележа годишниот концерт како завршна манифестација за годинава. В...
 • ТРПЧЕСКИ ВО БРИСЕЛ

  КУЛТУРА
  Актерот Игор Трпчески учествува на европски слем натпревар во Брисел. Вели дека е голема чест и за него, за градот и за Македонија што има мо...
 • „БЕЗИМЕНИОТ“ - НОВ РОМАН НА ПЕТАР ПЕТРЕСКИ

  КУЛТУРА
  Продолжувајќи го богатото творештво, писателот Петар Петрески го издаде новиот роман, „Безимениот“. - Современиот роман се занимава со те...
 • „НИЗ ТВОРЕЧКОТО ЖИТИЕ“ НА МИРЈАНКА Р. СЕЛЧАНЕЦ

  КУЛТУРА
  Вечерва в библиотека Литературна вечер насловена „Низ творечкото житие“ ќе се одржи вечерва во библиотеката од 18 часот, на која ќе биде п...
 • ЕРЕМИЈА И ЕЛЕМИЈА

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Сите сме ја слушале фразата: „Се вртиш како елемија“. Е, арно ама, еден пријател го слушнал како „Се вртиш како Еремија“, односно не му е ја...
 • ИСТЛЕА БОРЕЦОТ ЗА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА

  ЖИВОТ
  Замина Методија Маркоски - Оската  - побегнат борец во Америка - За спас од сиромаштија - пушка в планина - Америка го пречекала во најтешк...
 • ВО КАРПА ЗАВЕТ КАКО „ВИУЛИЦА“

  РЕПОРТАЖА
  Манастир Свето Преображение, Зрзе - Манастирскиот комплекс збрал 30-тина објекти - Пештерска црква од 12 век - Изработка на икони од 24 каратн...
 • ЦЕЛОСНО СРЕДЕНА ИНФРАСТРУКТУРА Е ЦЕЛ ЗА 4 ГОДИНИ

  ФОКУС
  Реакција на Општина Прилеп, Оддел за односи со јавност: Општина Прилеп, новата локална гарнитура и градоначалникот  Илија Јованоски ин...

АРХИВА

484

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza