reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ЗРНО ПО ЗРНО - БРАШНО!

  ПУЛС
  Приказна за воденичарите Воденичарот работи без спиење, дење-ноќе кога има жито. Само малку поддремнувал. Водениците порано мелеле и до 600...
 • САКАТ АМАЛ ВАДИ ЛЕБ

  ЖИВОТ
  Ведар инвалид Џелил Азизоски - Роче - Двајца инвалиди создале здрав пород кој со силна енергија го растат - Количката тежи, животот под нозе...
 • МАРИОВО - ЖАРИШТЕ НА РАНОТО ХРИСТИЈАНСТВО

  КУЛТУРА
  Културниот центар „Калеш Анѓа“ од селото Крушевица в недела ќе ја  одбележи 114 годишнината од битката кај Маргара, при што ќе се промов...
 • РЕВИТАЛИЗАЦИЈА НА КУЌАТА НА КОНЕСКИ

  КУЛТУРА
  Иницијатива за Небрегово Друштвото на писателите на Македонија денеска во селото Небрегово, ќе ја одржи манифестацијата "Во чест на Блаже ...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • БАВНО СТАСА КУЛТУРАТА

  ОКО
  Тае ЦК „Марко Цепенков“ на кој му минаат десетина година во градба до 1979 година, кога конечно стана културен храм на градот со изложбени с...
 • ДАР ЗА НАСМЕВКА

  ОКО
  Голема хуманитарна акција со распродажба на производи организираше компанијата Комфи Ангел на плоштадот. Дел од собраните средства во ак...
 • МАМУТИ НА ОЛИМП

  ОКО
  Членовите на ПД Мамути го освоија Олимп. Група од 17 планинари се искачија на врвовите Скала (2866 м.), Сколио (2912 м.) и Митикас (2917 м) на планинат...
 • ВИКЕНД ЗА ПЛАНИНСКО ТРЧАЊЕ

  ОКО
  Претстои викенд за планинско трчање на седмото издание на трката Крали Марко Треилс. Најстарата и набројна трка со меѓународен карактер го...
 • ПЕХАРИ ЗА ЏИПЏИИ

  ОКО
  Меѓу стотина возачи на џипови на трката во околината на Кичево двајца прилепчани се закитија со награди. Особено радува што младиот Сашо Ц...
 • ТРИЕСЕТ РЕЈТИНГ ПОЕНИ

  СПОРТ
  Шах Во шахот се е до максимум пресметано. На турнирот во Пула, Хрватска, ФМ Роберт Велески освои 30 рејтинг поени, потребни за натамошен поде...
 • ИСПУШТЕНО ВОДСТВО

  СПОРТ
  Ракомет Планираните три бода на стартот од Супер лигата беа на дофат за екипата на Прилеп. На гостувањето кај Металург 2 во Скопје, според и...
 • СПОНЗОР ОД СРБИЈА

  СПОРТ
  Џудо Многу спортски клубови немаат спонзори, а релативно младиот џудо клуб Бушидо, кој по десет дена ќе го слави третиот роденден, успеа да ...
 • ЗГАСНА 11 ОКТОМВРИ?

  СПОРТ
  Почнаа првенствата во Општинската лига, а меѓу 27 екипи учеснички го нема името на 11 Октомври. Клубот со седумдецениска историја, со учество ...
 • ПРАЗНИ СТОЛЧИЊА НА МОГИЛА

  СПОРТ
  Фудбал: Нужна е поголема поддршка за Победа - Серијата позитивни резултати не беше доволна за гледачите докрај да го исполнат стадионот А...
 • НАДАЛ НА ДЕСЕТГОДИШНА ВОЗРАСТ

  ПЕТКА
  Надежен тенисер - Петар Пирганоски  од ОУ „Кочо Рацин“ Додека врсниците „бијат битки“ во компјутерските игри со саати,  десетгодиш...
 • ТУРНИР ВО ТЕНИС НА НОВОТО ИГРАЛИШТЕ

  ПЕТКА
  СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Младинската организација при гимназијата „Мирче Ацев“ организираше турнир во тенис со учество на дваесети...
 • СЛАВА НА ПАТРОНИТЕ

  ПЕТКА
  ВО ОУ „РАМПО ЛЕВКАТА“ И „ДОБРЕ ЈОВАНОСКИ“ Гордо и достоинствено, со пригодна програма учениците од ОУ „Рампо Левката“ и ОУ „Добре Јов...
 • СУПЕРФИНАЛИСТИ ВО ЗАГРЕБ И ПРВИ ВО СКОПЈЕ

  ПЕТКА
  ОУ „Блаже Конески“ со две први места Две први места освоија на стартот на новата учебна година учениците од ОУ „Блаже Конески“. Беа најд...
 • „НАЦИОНАЛНА МИТОЛОГИЈА“ ОД ЏЕЛИЛ РУФАТИ

  КУЛТУРА
  Вечерва изложба Тематската изложба од уметникот Џелил Руфати насловена „Национална митологија“ ќе биде отворена вечерва од 20 часот во л...

АРХИВА

475

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza