reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ВАРДАР ОД СОСИЕДАД НА ПОБЕДА

  СПОРТ
  Фудбал Распоредот во фудбалот е толку згуснат, што натпревари има речиси секоја среда и недела. В недела (14.30 ч.) на Могила е дербито Победа ...
 • ДРОНОВИ КАКО ОСИ

  СПОРТ
  Спортско воздухопловство: Светски куп - Леталата минуваа низ капии со 150 километри на час На теренот од стадионот „Могила“ се одржа Свет...
 • ДЕСПИНА - МЕТАЛУРГ

  СПОРТ
  Ракомет Во недостиг на спортски настани во градов, викендов во „Ричко“ убаво е да се проследи мечот од Женската ракометна лига, Деспина - М...
 • СО ЛЕТНИТЕ ЗАВРШНИ ПРОЕКТИ НА МАКИНОВА

  ПЕТКА
  СОУ „Ристе Ристески - Ричко“ Со дел од проектите кои ги изработија на летниот камп на Микросам, средношколците од „Ристе Ристески - Ричко...
 • ГИМНАЗИЈАЛЦИТЕ КАЈ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ

  ПЕТКА
  Најдобрите гимназијалци, учениците од трета и четврта година, кои во   минатата учебна година освоија први, втори и трети места во раз...
 • КОНЦЕРТ НА КУД МОМИНОК

  КУЛТУРА
  КУД Моминок утревечер од 19 часот во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ ќе одржи целовечерен концерт на кој играорците ќе го презенетира...
 • „АЛАДИН И ВОЛШЕБНАТА ЛАМБА“ ПРЕМИЕРНО ВО „ЦЕПЕНКОВ“

  КУЛТУРА
  „Аладин и волшебната ламба“ е новата хит претстава за деца и млади, која премиерно ќе биде изведена в недела од 12 часот во големата сала о...
 • „КЛЕТНИЦИ“ НА ТЕАТАРСКАТА СЦЕНА

  КУЛТУРА
  „Клетници“ од Виктор Иго е текстот кој режисерот Мартин Кочовски го поставува на сцената на театарот „Војдан Чернодрински“. Премиерата...
 • ОРАЊЕ И УРИВАЊЕ НЕ Е ИСТО

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Експониран господин. Универзитетски професор. Уставотворец. Поранешен висок политичар. Овие атрибути треба да нé наведат дека треба да има...
 • КАФЕ СО СТАРОГРАДСКА ПЕСНИ

  ЖИВОТ
  Осум децении живот и 65 години песна на Јован Брмбески По 40 годишното работно искуство како кафе готвач во Тутунскиот Комбинат и по 22 годин...
 • СТРАЖАР НА НАЦИОНАЛНОТО ДЕЛО

  ПИСМА
  ПОВОД - 23 ОКТОМВРИ 1893 год. Во бурите на крајот на тој жесток 19 век израснува ВМРО како најмоќен протест против тиранијата и злото, против его...
 • ЈОВАНОСКИ Е НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК

  АКТУЕЛ
  Локални избори 2017 Илија Јованоски од СДСМ и коалицијата е новиот градоначалник на Прилеп. Тој, со 23.607 гласа од прилепчани кои гласаа на 142 и...
 • ПРОТЕСТ ЗА ИСПЛАТА НА ПЛАТИ И ПРИДОНЕСИ

  ПУЛС
  Вработените од Еурокомпозит - 11 Октомври Исплата на петнаесет плати и придонеси за здравствено и пензиско осигурување бараат над 270 врабо...
 • УКРАДЕН СЕФ ОД ОБЛОЖУВАЛНИЦА

  ПУЛС
  Дрски крадци го украле сефот со пари во обложувалницата Спорт лајф на булеварот „Гоце Делчев“ ноќта меѓу вторникот и средата. Полицијата&n...
 • ГЛАД ЗА РАБОТНИЦИ

  ПУЛС
  Билборд за вработување Некои големи фирми од градов и од околината веќе имаат отворени конкурси за вработувања. Недостигот на квалификув...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ПОСЛЕДНИОТ ЗДИВ НА ГРАДСКА

  ОКО
  Сликата не е толку стара и го доловува амбиентот на летната бавча на залезот на живоот на познатата градска кафеана во чии простории сега ...
 • МОЈО И ТВОЈО

  ОКО
  - Чојш на гласање,? - Чом. - За кого че гласаш? - За мојо, знајш, да не сакаш за твојо? - Не се делиш од него?. - Никако. - Шо ти има толку напраено? ...
 • ОРО СО ПЕНЗИОНЕРИТЕ

  ОКО
  На традицоналната средба на околу 400 пензионери од земјава за празникот 11 Октомври во ресторанот од хотелот Липа, гостите и домаќините ги ...
 • ТЕГЛИ АЈВАР И ПЕРНИЧИЊА

  ОКО
  Дојдоа со тегли ајвар во рацете, а заминаа со насмевка на лицето и перничиња во прегратките. Компанијата Комфи Ангел ја посетија  дечиња...

АРХИВА

475

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza