reklama

reklama

reklama

НАГРАДИ ЗА ЛИЧНИ ТВОРБИ ЗА СВЕТИ НИКОЛА PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 105 пати.
ПЕТКА
Сабота, 23 Декември 2017

literaturni-tvorci-gimnazijaСОУ Гимназија „Мирче Ацев

Гимназијалците освоија неколку награди на натпреварот за најдобри лични творби, по повод патронот на градот Св. Никола. Конкурсот за најдобра литературна творба беше во организација на Клубот на литературни творци, а право на учество имаа учениците од средните училишта. Во конкуренција од над 30 пријавени творби, гимназијалците освоија 4 награди и едно признание за пофален расказ.

Наградени беа: Теона Ацеска од 2-7, прва награда во категоријата поезија, Марија Андоноска од 3-8, втора награда за проза, Елена Ангелеска од 3-7, трета награда за поезија, Ивона Дукоска од 3-9, трета награда во категорија проза, а расказот на Давид Дамјаноски од 4-8 беше пофален. Литературните творци настапуваа под менторство на  Александра Ангелеска - Петреска и Лидија Тошеска.

Наградите и благодарниците на учениците им ги врачи Цеца Видова - Трајческа, претседателка на Клубот на литературни творци, а  доделувањето на наградите за најдобри лични творби  за 2017 г. (поезија и проза) се одржа на 14 декември во Градската библиотека.  

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ОВАА КАТЕГОРИЈА:

 

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza