reklama

reklama

reklama

СИТОСТ, А САЛОТО СЕ ТОПИ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 100 пати.
Здравје
Сабота, 03 Февруари 2018

Што да појадувате, за брзо да ги намалите килограмите?

shampinjoni

- Намирница која ретко кој ја јаде за појадок, а не знаете колку е здрава и брзо ги топи масните наслаги

Доручекот е најважен оброк во текот на денот, а еве што треба да јадете ако сакате да ги симнете вишокот килограми. Истражувачи во Америка откриле дека печурките симнуваат килограми, па омлет со шампињони или двопек можете да јадете без грижа на совест ако сте на диета. Истражувањето докажа дека печурките подолго создаваат чувство на ситост во однос на месото, па ако ги јадете за доручек нема да имате зголемен апетит во текот на денот.

Експерите истакнуваат дека човек со печурките може да му обезбеди на телото доволна количина протеини. Во 5 парчиња шампињони средно големи има само 20 калории, 0 масти, 3 грама протеини и малку натриум, што ги прави совршени за диета и здравје. Печурките се природен извор на витамин Д, а неодамна е откриено дека супстанцата која ја содржат спречува деменција.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ОВАА КАТЕГОРИЈА:

 

АРХИВА

488

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza