reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ВОДА И ПЕСНА

  ОКО
  "Моме оди на вода со две стомни шарени...". Со весела песна кинисувале момите до градските чешми. Ете ги, "ситни" моми од мерак пусти носат и ѓум...
 • ПРЕМИЕР ЛИГА НА МАЛИ ГОЛЧИЊА

  ОКО
  Горан Попов во Прилеп Фудбалерот од англиската Премиер лига, Горан Попов, го посети својот менаџер Роберт Ѓорчески. При престојот во градо...
 • СЕ ДОТЕРУВА МАНАСТИРОТ ВО ГОСТИРАЖНИ

  ОКО
  Се изведуваат градежни зафати за доизградба на конаците во манастирот Свети Петка во село Гостиражни. Се помага од повеќе страни.  Донац...
 • КУЛАТА ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО МУЗЕЈ

  ОКО
  Томе Велјаноски од Шведска покрена иницијатива кулата за вода за парните локомотиви да се претвори во музеј. Тој испратил писмо до Министе...
 • СТАРТ НА 31 АВГУСТ

  СПОРТ
  Трета Раководството на Третата лига - Југ одлучи новото првенство да стартува на 31 август. Има доволно време за подготовки на терените и ек...
 • ПРИЛЕПЧАНИ ВО УЕФА ЛИГА

  СПОРТ
  Угледот на прилепскиот фудбал го бранат фудбалерите во доброорганизираните клубови. Поранешни членови на 11 Октомври придонесоа кон успех...
 • НОВИ МОМЕНТИ ЗА СОМБОР

  СПОРТ
  Историја Минатиот број се навративме на сезоната 1965/66 кога Победа беше на прагот од Првата лига на Југославија, во претпоследното второлиг...
 • ТРЕНИНЗИ ВО УНГАРИЈА

  СПОРТ
  Борење Осум членови меѓу 14 и 18 години од Борачкиот клуб 7 Мај Леов денеска заминуваат во Абони, Унгарија. Таму во наредните осум дена се завр...
 • ВЕЛЕМАЈСТОРОТ ПАДНА ВО 31. ПОТЕГ

  СПОРТ
  Шах Најголем подвиг на Државното екипно првенство во Струга направи ФМ Роберт Велески со победа над ВМ Петар Арнаудов од Бугарија. Сензаци...
 • ПЕТРЕСКИ ПАК НА КОРМИЛОТО

  СПОРТ
  Победа Победа се раздели со Јане Николоски и тренер на екипата пак е Златко Петрески со помошниците Сребре Стефаноски и Блаже Смоквоски. Т...
 • МАРТИН - ЏИН СО ЈУЖНОКОРЕЈСКАТА ОПРЕМА

  СПОРТ
  Параглајдерство: Светски куп за прелети во Крушево На втората трка го освои првото место и се бори докрај за медал Најдобриот македонски п...
 • ЛЕТОТО НА ЕЛЕНА (4)

  МОЗАИК
  Со цел да ја разбиеме летната монотонија, но и да поттикнеме емоции објавуваме продолженија од новелата Летото на Елена од авторот Наташа М...
 • ПРИЛЕПСКО КУЛТУРНО ЛЕТО

  КУЛТУРА
  НУЦК "Марко Цепенков" - Прилеп Вторник, 29 јули - 20 ч. голема сала концерт на пијано Емилија Кабранова - Филипова Среда, 30 јули - 20.00 часот гол...
 • ИЗЛЕЗЕ ДВОБРОЈОТ 1 - 2 НА СТРЕМЕЖ

  КУЛТУРА
  ЦК "Марко Цепенков" го издаде двобројот 1-2 на списанието за литература, уметност и култура "Стремеж" со финансиска поддршка од Министерствот...
 • НОВА СТРУЧНА ЛИТЕРАТУРА В БИБЛИОТЕКА

  КУЛТУРА
  Библиотеката  доби нови наслови стручна литература од повеќе области. На рафтовите и во читалната ќе се најдат 14 нови наслови од проекто...
 • ПОЕЗИЈА НА МАНАСТИРОТ СВ. ЃОРЃИЈА

  КУЛТУРА
  Поетскиот караван на Друштвото на писателите на Македонија в недела ќе престојува во манастирот Св. Ѓорѓија. Ќе настапат Василе Димески, Ел...
 • ДУАЛИЗМОТ НА ЧОВЕКОВАТА ПРИРОДА И МЕТАМОРФОЗАТА НА ЧОВЕЧКАТА СОСТОЈБА

  КУЛТУРА
   "Сон на летната ноќ" премиерно на "Битола Шекспир фестивал" "Сон на летната ноќ" од Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ е новата претстав...
 • ДО КОГА ЌЕ КИНЕМЕ ЗЕЛЕНИ

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Некаков натпревар на една од нашите телевизии. Нешто како квиз. Не ја гледаме редовно и внимателно таа емисија и затоа не ни се познати прав...
 • ПИВО ЗА ЛАДЕЊЕ ОД ВРЕЛАТА ЖУРКА

  ПИВО ФЕСТ
  Заврши 12 - тиот Пивофест "Абе кај че ојш на пиво?". Вака започнува приказната за пивската треска, која го "дрмаше" градов четири ноќи додека пи...
loading...

НАЈЧИТАНО ПОСЛЕДНАВА НЕДЕЛА

АРХИВА

484

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza