reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ИЗЛОЖБА НА ФОТОГРАФИИ

  КУЛТУРА
  Вечерва во ЦК "Марко Цепенков" Фото-кино клуб "Прилеп" вечерва во 19 часот во ликовниот салон на ЦК "Марко Цепенков" ќе ја отвори втората годиш...
 • СЕ ПОДГОТВУВА "КАКО СЕ СТАНУВА ЦАР"

  КУЛТУРА
  Театар Како и секоја сезона, водејќи грижа за најмладата публика, театарот ја подготвува претставата "Како се станува Цар". Автор е Афродит...
 • НА ПРОЛЕТ ТЕНДЕРИТЕ ЗА КОНАЦИТЕ НА ТРЕСКАВЕЦ

  КУЛТУРА
  Завод и Музеј           Завод и Музеј годинава од Министерството за култура доби пари за  24 проекти, од кои 14 се од...
 • ДАЛЕКОВОД – ДАЛНОВОД

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Во еден ден слушнавме две исти грешки кои досега не сме ги забележале. Во некаква реклама на некоја од телевизиите, една госпоѓа рекламира о...
 • СПАСЕНИ 17 ПЛАНИНАРИ ОД СЛИЗНАТО КОМБЕ

  ПУЛС
  Драма под Трескавец Точно 17 планинари од Скопје и Куманово биле спасени од неколкумина прилепчани со џипови, откако комбето со кумановски...
 • ДЕДО САРДИСАН ОД БАБИ

  ЖИВОТ
  - "Добредојде, душо моја. Сакам да те бацам, ако неќеш, да си одиш!" е така ги пречекувал невестите Седум и девет годишниот Јован Груески, внук...
 • ЕЗЕРО СТАНА ПОЛЕТО

  ФОКУС
  Врнежите од дожд и топењето на снегот ја излеаа Црна Река -  Меѓу жителите од поплавените села дојдоа и претседателот Горѓе Иванов и виц...
 • СЕКОЈА МИНУТА Е ДОЛГА КАКО ВЕК

  ПУЛС
  Службата за итна помош 24 часа на штрек - Во 8 часа во смена имало во просек 10 повици Нема човек кој останува рамнодушен кога ќе ја слушне сир...
 • "ВИТАМИНКА" ПОЕФТИНИ ДЕЛ ОД ПРОИЗВОДИТЕ

  АКТУЕЛ
  Заради падот на цената на нафтата - Граѓаните очекуваат надолни корекции на цените на превозот, намалување на цената на лебот, месото и зел...
 • ДРВОТО ИМ Е ВО ГЕНИТЕ

  БИЗНИС
  Б-три дизајн Семејството Подигачоски веќе три генерации се занимава со изработка на мебел по порачка, секаков вид столарија и уредување н...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • БОНЧЕЈЦА ПОЛНА СО ГАРАЖИ

  ОКО
  Постарите велат дека Бончејца е првата урбана, ако не и најстара станбена населба. Изградена е пред 60 години. Со еднолични неколкукатници, с...
 • ПРОБА НА МОМАТА РОК ТРЕИЛ

  ОКО
  В недела "се готви" пробно трчање на патеката по Селечка Планина во близина на карпата Момата, во организација на прилепската дивизија на ТР...
 • ПЛАНИНАРАТ И УЧАТ ИСТОРИЈА

  ОКО
  Ниту врнежливото време не ги поколеба четириесетина планинари од Картуш да изведат марш до месноста Ножот, каде што во 1907 година се одиграл...
 • ПРИЛЕПЧАНИ ВО КАТАР

  ОКО
  Неколкумина прилепчани уживаа во мајсториите на македонските ракометни репрезентативци на Мундијалот во Катар. Наоружани со знамиња, тра...
 • НОВИ ТРИБИНИ НА СТАДИОНОТ "ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ"

  СПОРТ
  Инвестиции во спортски објекти и терени Комплетно ќе се обнови градскиот стадион "Гоце Делчев" со 750 илјади евра од програмата ХЕТ ТРИК - 4, д...
 • ОДБРАНАТА ПОСИЛНА СО ДИМИТРОВСКИ

  СПОРТ
  Ракомет Суперлигашот Прилеп се засили со пивотот на Пелистер, Васко Димитровски (32). Доаѓа како докажан играч во одбраната. Трет битолчанец...
 • НА "ВУКО КАРОВ"

  СПОРТ
  Фудбал Победа е бренд и во Третата лига. За тоа покажува поканата за учество на "Вуко Каров", турнир со убав спомен од 2000 кога беше совладан б...
 • ПОЛЕЗЕН СПОРТ

  СПОРТ
  Атлетика Ретка можност за предавање од спортска тема беше во библиотеката од страна на академикот, професор Ангел Џамбазовски, прилепчане...
 • УМ И ДАРБА!

  СПОРТ
  Времеплов Јове Магдески некогашен фудбалер и тренер на Победа Една од фудбалските легенди на Победа, која, според квалитетите што ги посе...

АРХИВА

488

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza