reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ПРОСЛАВА НА 90 ГОДИНИ ЖИВОТ НА ВАЈАРОТ, АКАДЕМИК БОРО МИТРИЌЕСКИ

  КУЛТУРА
  Сефте со скулптура од леб Секогаш ведриот и расположен прилепски академик, скулпторот Боро Митриќески со изложба во МАНУ одбележа  50 г...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ФИЌО - АВТОМОБИЛ ЗА СÉ

  ОКО
  Пред 40-тина години, било привилегија да се поседува возило. А, изборот се сведувал на автомобилите од фабриката Застава - Фиќо, Стоеден или ...
 • ХУМАНИ ВРЕДНОСТИ

  ОКО
  Волонтерите преку Програмата Црвен крст во Акција- Промоција на Хумани вредности (ЦКА-ПХВ), приредуваат радост во многу семејства. Еден од ...
 • ЗА ДЕНОТ НА ПРОСВЕТИТЕЛИТЕ СИТЕ НА ВЕЛОСИПЕД

  ОКО
  Околу 300 рекреативци беа дел од традиционалната велосипедска трка „Сите на велосипед", долга 20 км. - од центарот до селото Мало Коњари и наз...
 • ГРАФИТ, НАМЕСТО ТОРТА

  ОКО
  Помладите членови на навивачкиот клуб Мајмуни, за 22-риот роденден на капитенот на ФК Победа, Давор Талески изработија графит. Роденденски ...
 • ПАРК БЕЗ ПАЈКИ

  ОКО
  Кај судот Езерцето и паркот пред судот останаа без својот украс - пајките. Убавите перјани животни биле нападнати и масакрирани највероја...
 • ПРИЛЕП - МЕТАЛУРГ 2

  СПОРТ
  Ракомет Шанса за нова победа на Прилеп, до дадена во низата, е натпреварот викендов дома со Металург 2. Домашниот состав на тренерот Ице Сок...
 • СТИПЕНДИЈА ЗА РИКАЛОСКИ

  СПОРТ
  Пинг-понг Младиот и надежен член на ППК Младост 96, Александар Рикалоски, го освои второто место на Изборниот турнир ,,Топ 8" за младинци во Ск...
 • ЗА ПОБЕДА 0,35 % ОД БРУТО ПЛАТАТА

  СПОРТ
  Историја Есента 1981 година Победа бележеше слаби резултати во првенството на Втората лига на Југославија (во 12 кола освои само шест бода) и ...
 • СПОРТСКИ НАТПРЕВАР ВО ДРОНОВИ

  СПОРТ
  Прилеп куп - нова атракција Денеска, утре и в недела вниманието го свртуваат натпреварите во летање квадрокоптери (дронови), нова и атракт...
 • ТАЛЕСКИ Е КАНДИДАТ ЗА ПОЛСКА

  СПОРТ
  ФУДБАЛ: По одличните одбрани во дресот на Победа -Можно е да биде во списокот на селекторот Милевски за ЕП Одличните резултати на екипата ...
 • РАДОСТ ЗА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

  ПЕТКА
  ОУ „Св. Кирил и Методиј" - Канатларци ОУ "Св. Кирил и Методиј" од Канатларци со пригодна програма го одбележа патрониот празник. На приредбат...
 • ПОСЕТА НА РУДНИКОТ "БУЧИМ"

  ПЕТКА
  СОУ "Ѓорче Петров" Учениците од геолошко - рударската струка од СОУ "Ѓорче Петров" го посетија рудникот за бакар и злато "Бучим". Според прог...
 • ЖЕТВА НА НАГРАДИ НА ХЕМИЧАРИТЕ

  ПЕТКА
  ОУ ,,Гоце Делчев,, Со учеството на научниот настан ,,Ноември месец на науката,, три ученика  од ОУ ,,Гоце Делчев,, освоија четири награди за н...
 • ШЕСТ МЕДАЛИ ЗА МЛАДИ ИСТРАЖУВАЧИ

  ПЕТКА
  СОУ Гимназија "Мирче Ацев" Шест медали освоија гимназијалците на 53-от Државен натпревар на младите истражувачи - Наука на млади во Куман...
 • ,,БИТОЛА ПРИЛЕП - ПРЕКУТРУПА,,

  КУЛТУРА
  На 31 мај во Центарот за култура - Распрскани низ светот, секогаш се враќаме назад. Како бумеранг. Во родната Македонија. Токму тоа е асоција...
 • ИЗЛОЖБА НА ДЛУП

  КУЛТУРА
  Единаесет членови на ДЛУП (Друштво на ликовни уметници Прилеп ) се претставија на групна изложба во ликовната галерија од ЦК ,,Марко Цепенк...
 • ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА ,,МАРИОВО НИЗ ВЕКОВИТЕ,,

  КУЛТУРА
  ,,Мариово низ вековите - хроника за три периоди,,  од Милан Ристески, е најновата книга што ја издаде и вечерва од 20 часот ќе ја претстави би...
 • ПРЧИЈА

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Мораме да се вратиме назад во времето кога се вршеше распадот на Југославија. Претседателите на одделните републики одржуваа состаноци. Се...
loading...

НАЈЧИТАНО ПОСЛЕДНАВА НЕДЕЛА

АРХИВА

484

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza