reklama

reklama

reklama

КРСТЕСКИ ИЗЛОЖУВА ВО ЈАПОНИЈА PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 41 пати.
Недела, 31 Декември 2017

Визуелниот уметник Златко Крстески како единствен претставник од Македонија се претставува на меѓународниот фестивал ,,The Best cartoons of Nippon,, во Јапонија, каде учествуваат претходно селектирани 92 уметници од над 32 земји, меѓу кои Франција ,Британија Италија, Чешка, Германија... Тој изложува дела на тема ,,Одороки,,

Крстевски покрај сликарство и современиот стрип е промотор на новата манга и хумористична култура неколку години наназад на овој фестивал, каде се учествува со оригинални дела. Делата се изложени  во музеј, публикувани се во специјален албум проследен со биографски референци двојазично.

http://www.plazanorth.jp

http://www.gallery-museum.mk

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

483

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza