reklama

reklama

reklama

ПАРИ ИЛИ ПЛАМЕН PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 364 пати
Недела, 14 Јануари 2018

Сопственикот на запаленото кафуле тврди

2 galeri-pab-pp-960x491

Според сопственикот на кафулето The Gallery House Pub, Бисерко Тркља, кое беше запалено пред Нова година, лицето кое му го запали објектот барало рекет и се заканувало.

- Лицето не го познавам и не сум го видел. Детето упорно 4-5 пати инсистираше да се видиме. Му реков дека "Не може и треба да се видиме на 2 јануари". Ми се претстави како Никола Трајковски - Коколо. Ми вика дека од денеска морам 20-25 души секој ден да им наместам маса да јадат и да пијат без пари, сé на мој трошок, дека чека дозвола од важни луѓе да го рекетирал цел град и дека од денеска ништо нема да биде исто. Се закани дека ќе ги запали двата објека - рече Тркља.

Тој го информирал командирот на полицијата и началничката дека сакал да го рекетира.

Тркља смета дека обвинителството го оквалификувало пожарот за предизвикување на општа опасност и не сакало да побара притвор, а не за изнуда.

- Лицето десет часа порано полнело бензин и сето тоа било смислено за рекет. Дури и се пофалил дека ќе го запали објектот. Ако не го фатат и другиот објект. Некој сака да го заташка случајот - тврди Тркља.   

Ноќта пред нова година, за помалку од половина час ништо не остана од елитното во строгиот центар на градот, откако било зафатено од силен подметнат пожар.

Првичната штета се проценува на над 200.000 евра.

Лицето Н.Т. претходно било забележано од чуварот како носи шишиња со непозната течност, која ја истурил, ја запалил и побегнал во кафетријата. Благодарение на брзата интервенција на противпожарната екипа спречна беше катастрофа да се запали целата чаршија. Пожарникарите ризикуваа и интервенираа при вклучена електрична енергија.

Полицијата по неколку дена го фати Н.Т, а судијата го лиши од слобода одредувајќи му притвор. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
СЕ КРЕВААТ НЕОШТЕТЕНИ ПАТОКАЗИ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 97 пати
Недела, 14 Јануари 2018

На патот Прилеп - Битола - Охрид

8-4

Дали заминуваат во историјата еднојазичните табли на патот Прилеп -Битола - Охрид, откако багер отстранува табли на овој патен правец. Засега е непозната причината за кревањето на патоказите.

Фотографијата е направени пред влезот за Битола. Се гледа дека таблата која се товари во камион не е оштетена или уништувана и се препознаваат патни насоки.

Дали на местото на досегашните патокази, напишани со кирилица и латиница, ќе се постават двојазични, останува да дознаеме наскоро.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
СТАРЕЦ „КУПИЛ“ СААТ ЗА 17.000 ЕВРА PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 60 пати
Недела, 14 Јануари 2018

Две лица со измама му одзеле 17.000 евра на прилепчанецот Ѓ.А. (92) на плоштадот „Александар Македонски“. Откако сфатил дека е измамен пријавил во полицијата.

Според МВР, лицата го сретнале, по што му дале еден машки часовник, за кој му рекле дека вреди многу пари и дека некој им го продава. Ѓ.А. отишол во банката и подигнал 17.000 евра, кои им ги дал. Тие му рекле да ги почекаа да и ги покажат парите на некоја жена во возило и дека ќе се вратат за пет минути, по што заминале во непознат правец. Откако лицата не се вратиле, Ѓ.А. сфатил дека е измамен. Пријавил во полицијата која презема мерки за пронаоѓање на измамниците.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
СЕ ОБЕСИ ПРИТВОРЕНИК PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 92 пати
Недела, 14 Јануари 2018

Во затворот во Прилеп

Во една од ќелиите на притворското одделение на прилепскиот затвор  бил пронајден обесен Р.Н. (32) од Прилеп, кој издржувал притвор. Случајот  бил пријавен  во полицијата.

Во притворската келија биле неколкумина. Кога притворениците биле пуштени на прошетка во дворот, момчето не излегло. Цимерите го нашле обесен кога се вратиле. Се обиделе да помогнат, но веќе било доцна.          

Се дознава дека момчето не покажуало знаци оти може да посегне по животот.

Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и екипа од полицијата. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ДИЛИЖАНСА ПОД МАРКУКУЛЕ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 64 пати
Недела, 14 Јануари 2018

8 Landonot bil simbol na corbadziite i pecalbarite

Според фотографијава, скоро секој може да се измами дека станува збор за сцена од вестерн филм. Впрегнат пајтон со два црни коњи - вранци и пајтонџија. Во заднина се гледа карпест предел, кој наликува на Дивиот Запад и недостига само мала дрвена куќарка за земање и давање на пошта.

Во делот за патници, седнати се три дами и два господина. Госпоѓите носат големи пердувести капели, а облечени се по последна, "ала франг" мода. Веројатно се печалбари од Америка, кои дошле дома со полни ковчези злато. Како старите чорбаџии го грабнале пајтонџијата да ги шета околу Маркукуле, како дилижансите во Америка. Капите на машките глави ги оддаваат дека се наши луѓе. Фесовите, а не палариите, се типични за овие простори. Пајтонот или ландонот, како што некои го викаат, раскошен како царска кочија од крајот на 19 век, изгледа удобен за возење.     Со внимателен поглед се открива дека локацијата не е Дивиот Запад, туку "кроткиот" Прилеп, зашто се гледа завеан снег и карпите се од Марковите кули, налегнати една на друга со вековите, а не како во Америка - тенки и високи.  

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ФОТКА НА НЕДЕЛАТА PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 22 пати
Недела, 14 Јануари 2018

Bujna pregratka

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 


483

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza