reklama

reklama

reklama

РАБОТНИЧКИ СПОРТСКИ ИГРИ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 46 пати.
Сабота, 11 Ноември 2017

Историја

Во социјализмот редовно се одржуваа Работничките спортски игри. Летото 1989 година прво беа натпреварите на општинско ниво, во организација на Општинскиот синдикален совет и СИЗ за физичка култура. За најдобри беа прогласени претставниците на Тутунскиот комбинат. Во ракомет постигнаа финална победа од 20-18 над Енергоинвест 11 Октомври, а во кошарка над Микрон со 50-48. Во одбојка триумф на СВР со 2-1 над Тутунски. Имаше и мал фудбал, каде во финалето Енергоинвест - Тутунски 2-1.

Победникот од малиот фудбал го претставуваше градов на Средбата на збратимените градови од Југославија. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

483

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza