reklama

reklama

reklama

СОК ОД КОМПИР PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 41 пати.
Сабота, 10 Февруари 2018

pankreas

Третман на панкреасот со народни лекови

Панкреасот е машината на телото. Неговите ензими ја контролираат работата на црниот дроб и цревата, ја разградуваат храната и им помагаат на другите клетки да ги метаболизираат супстанциите што им се потребни. Најчестите болести на панкреасот се панкреатитис (акутен и хроничен) и дијабетес мелитус од разни видови.

Најдобри резултати во третманот на панкреасот се обезбедуваат со холистички пристап базиран на употребата на лекови, употребата на традиционалната медицина и диета во исхраната. Можете да помогнете и да го одржите здрав вашиот панкреас со помош на народните рецепти. Природните лекови ќе ја обноват жлездата, ќе го елиминира воспалението, ќе ја отстрани болката и непријатността. Многу состојки може да се најдат во кујната и во градината.

Sok od kompiri

Лечење на панкреасот со бабини рецепти

Сок од компир

Не е ни чудо што велат дека компирот е втор леб. Овој производ во третманот на воспален панкреас е еден од најефикасните. Методите за лекување на панкреасот дома вклучуваат употреба на варени компири и сок. За да направите сок од компири, изрендајте ги и исцедете ги во чист сад со помош на медицинска газа. Пијте 100 мл. од лекот секои 2 часа пред секој оброк. Покрај тоа, 5 минути по сокот од компири, се пие кефир не повеќе од 3 отсто. Третманот трае 2 недели и се повторува 3-4 пати. Сокот од компир може да се меша со моркови (1:1). По "коктелот" пожелен е 30-минутен одмор во хоризонтална положба.

Да се постигне поголем ефект според народните рецепти, неопходно е да се усогласи употребата со совет од лекар. Некои состојки се поефикасни во почетната фаза на болеста. Мора да следат и одредени правила: да се избегнува алкохолот, да се држи диета и да се спортува. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ОВАА КАТЕГОРИЈА:

 

488

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza